Damir DORDEVIČ člen představenstva a obchodní ředitel, Severní energetická a.s.
Absolvoval fakultu Elektrotechnickou – obor energetika v Sarajevu a postgraduální studium na Elektrotechnické fakultě ČVUT v Praze, kde získal doktorát a současně pracoval jako asistent. Kariéru zahájil v poradenských firmách v Evropě a na Dálném východě jako specialista na optimalizaci procesu energetického hospodářství a údržbu. Následně pracoval v holdingu Crystalex, Sklo Bohemia jako výrobně-technický ředitel.
Od roku 2002 působil v Mostecké uhelné společnosti, kde pracoval jako ředitel pro údržbu a byl zodpovědný za chod dceřiných společností. Dále byl v této společnosti roku 2008 jmenován do funkce technického ředitele. V letech 2009 až 2012 vykonával funkci ředitele společnosti Krušnohorských strojíren Komořany a.s. Od roku 2012 působí jako obchodní ředitel a člen představenstva společnosti Severní energetická a.s.
Tomáš DRÁPELA generální ředitel, Plzeňská teplárenská a.s.
Tomáš Drápela absolvoval Matematicko fyzikální fakultu University Karlovy v roce 1986. První dva roky po studiu působil na VŠST v Liberci jako samostatný vědecký pracovník a v letech 1988 - 1995 jako programátor analytik v různých obchodních společnostech. V roce 1996 nastoupil jako samostatný ekonom do splečnosti Plzeňská teplárenská, kde nejprve v roce 1997 přijal místo finančního ředitele a od roku 2002 zastává funkci generálního ředitele společnosti. Současně je členem představenstva Plzeňské teplárenské, a.s., a místopředsedou Teplárenského sdružení České republiky.
Martin HÁJEK ředitel výkonného pracoviště Teplárenské sdružení České republiky
Vystudoval obor Ekonomika a řízení energetiky na Elektrotechnické fakultě ČVUT v Praze, kde v roce 2010 obhájil disertační práci na téma Reálné opce v teplárenství. Jako zaměstnanec Mezinárodní Finanční Korporace se podílel na aktivitách Programu rozvoje komerčního financování energeticky úsporných projektů (CEEF) v České republice a dalších zemích střední a východní Evropy. Následně působil v Pražské teplárenské a.s., na pozici poradce generálního ředitele pro strategii. Od podzimu 2010 je ředitelem výkonného pracoviště Teplárenského sdružení České republiky.
Josef KARAFIÁT ředitel ORTEP, s.r.o.
V roce 1984 zakončil studia na ČVUT, Fakultě elektrotechnické, na katedře elektroenergetiky dále působil jako interní aspirant až do roku 1988, kdy úspěšně obhájil disertační práci. V roce 1989 nastoupil do EGÚ Praha, a.s. jako samostatný vědecký pracovník, v roce 1992 se zde stal vedoucím odboru teplárenství. V roce 1994 byl spoluzakladatelem inženýrské, konzultační a poradenské firmy ORTEP, s.r.o., kde jako ředitel působí dodnes. Profesně je zaměřen na problematiku teplárenských zdrojů, rozvoj centralizovaného zásobování teplem a optimalizaci provozu teplárenských soustav. Kromě této hlavní činnosti řadu let přednášel jako externista na ČVUT FEL, získal oprávnění energetického auditora a po dvě funkční období byl voleným členem rady Teplárenského sdružení ČR.
Miroslav KREJČŮ zástupce ředitele výkonného pracoviště Teplárenské sdružení České republiky, odborný garant konference
Miroslav Krejčů vystudoval Elektrotechnickou fakultu ČVUT, obor Ekonomika a řízení (1984), dále absolvoval na VŠSE v Plzni postgraduální studium Rozvoj zásobování teplem. V letech 1996—98 absolvoval American Institute of Arts & Sciences, obor obecný, finanční a investiční management, kde získal titul MBA. Od roku 1984 do roku 1992 působil v řadě funkcí v Elektrárnách Opatovice, v roce 1993 nastoupil do Teplárenského sdružení České republiky se sídlem v Pardubicích jako zástupce ředitele a specialista pro ekonomické otázky, v letech 2000 – 2010 byl ředitelem výkonného pracoviště Teplárenského sdružení České republiky.
Jiří MAREK JMM consulting, odborný garant konference
Konzultant v oblasti energetiky a jednatel společnosti JMM CS spol. s r.o., která pod značkou JMM consulting působí v oblasti poradenství a realizací odborných akcí. Po absolvování Fakulty technické a jaderné fyziky ČVUT pracoval ve výzkumu, v energetice pracuje od roku 1974 (v ČEZ do roku 1996). V posledních více než 20 letech působil jako poradce ministra průmyslu a obchodu pro energetiku, předseda a místopředseda dozorčí rady ČEZu, člen dozorčích rad několika energetických distribučních společností a poradce náměstka ministra financí. V souvislosti s tím se podílel na reorganizaci státní správy v energetice i na formování státní energetické politiky, na založení Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a na přípravě privatizace české energetiky. Specializuje se na popularizační publikační činnosti, zejména v jaderné energetice a má rozsáhlé zkušenosti z organizování mezinárodních a specializovaných odborných konferenci a fór. Jeho vyjádření k procesům v energetice jsou uváděné v TV, rozhlase i ekonomických periodikách. V roce 2014 spoluzaložil veřejně prospěšnou organizaci Českomoravská technika z.ú., zaměřenou na podporu techniky a technické vzdělanosti, kde vykonává funkci předsedy správní rady; v témže roce byl zvolen presidentem Spolku českých jaderných veteránů.
Pavel NOSKIEVIČ profesor, VŠB – Technická univerzita Ostrava
Absolvent Vysoké školy báňské v Ostravě, Fakulty strojní. S VŠB spojil svoji celou životní vědeckou a pedagogickou kariéru, habilitoval v roce 1990, profesorem se stal v roce 1995. V letech 1992 – 96 byl proděkanem a děkanem Fakulty strojní a v rámci VŠB také založil a vybudoval Výzkumné energetické centrum, jehož byl v letech 1999 – 2008 ředitelem, nyní je předsedou jeho vědecké rady. Jako autor a spoluautor vydal několik odborných knih, učebnic a učebních textů a publikoval desítky článků v domácích i zahraničních odborných časopisech. Díky své odborné erudici působí v řadě různých odborných těles – rad a komisí a má zkušenosti s řešením velkých domácích i zahraničních projektů výzkumu a vývoje.
Pavel PELČÁK Manager of Energy Finance, Corporate Banking, Komerční banka, a. s.
V roce 1995 absolvoval Dopravní fakultu Českého vysokého učení v Praze. V Komerční bance působí od roku 1995 v Korporátním financování, nejdříve na pozici úvěrového analytika a poté na pozici bankovního poradce a později v pozici ředitele obchodního centra. Od 1.9.2014 jako manažer financování energetiky vede tým obchodníků a expertů se zaměřením na energetiku, včetně financování projektů. Kromě těchto transakcí se tým rovněž podílí na stanovování strategie a přístupu banky k sektoru energetiky.
Otakar RÝDL konzultant
Vystudoval strojní fakultu se specializací průmyslová energetika na ČVUT Praha. Profesní působení v energetice zahájil v roce 1985 v Elektrárně Chvaletice. Následně od roku 1994 vedl organizační složku pro ČR finské energetické společnosti Fortum Engineering, která působila v oblasti dodávek investičních celků pro obnovu tepláren a technologií pro ochranu životního prostředí. Poté v letech 2003 – 2006 pracoval ve společnosti ČEZ a.s., kde se podílel zejména na přípravě programu obnovy portfolia uhelných výrobních zdrojů. Od roku 2007 působí jako konzultant v oblasti poradenství pro přípravu a realizaci projektů na bázi technologií využití biomasy a tuhých alternativních paliv. Spolupracuje zejména se společnostmi, které realizují nově vyvíjené technologie pro oblast ekologizace energetických zdrojů a využití biomasy a tuhých alternativních paliv pro jejich energetické využití.
Tomáš SMEJKAL vedoucí oddělení Strategie, Ministerstvo průmyslu a obchodu
Tomáš Smejkal je absolventem Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze. V rámci svého studie také absolvoval pobyt na Vrije Universiteit v Amsterdamu se zaměřením na studium ekonometrie, makroekonomie a matematiky. Při studiu působil v Institutu pro ekonomickou a strukturální politiku se zaměřením na analýzy v oblasti energetiky a ovzduší. Zároveň působil v Institutu energetické ekonomie, kde se podílel na pořádání přednášek a tematických akcí z oblasti energetiky. Na Vysoké škole ekonomické také alternuje ve výuce předmětu Analýza trhů energetických komodit. Na ministerstvo průmyslu a obchodu nastoupil v červenci 2013 do oddělení analýz a predikcí v energetice. V říjnu 2014 byl pak jmenován vedoucím oddělením strategie v rámci odboru strategie a mezinárodní spolupráce v energetice. V rámci své pozice také působí jako delegát v Komisi pro výzkum a technologie v oblasti energetiky (Committee on Energy Research and Technology) při Mezinárodní energetické agentuře a dále jako alternující delegát v takzvaném Plánu strategických technologií v energetice (Strategic Energy Technology Plan – SET Plan) při Evropské unii.
Zdeněk ŠÍMA jednatel, Rosatom Central Europe, s.r.o.
Vystudoval zahraniční obchod na pražské Vysoké škole ekonomické a od roku 1983 pracoval ve společnosti Škodaexport. Zahraniční zkušenosti získal mj. za dlouhodobého pobytu v Pákistánu v letech 1989-1992 při realizaci výstavby a rekonstrukcí elektráren a projektů v metalurgii. V dalších letech zodpovídal ve Škodaexportu za velké zahraniční projekty především v klasické energetice i v dalších oborech (metalurgie, oil+gas). Od roku 2009 pracoval v útvaru Výstavba jaderných elektráren společnosti ČEZ jako manažer obchodního řízení projektů. Po krátkém působení ve společnosti Chladicí věže Praha přijal v roce 2012 pracovní nabídku ruské státní společnosti Rosatom.
V současné době zodpovídá za marketing skupiny Rosatom především v České republice. Společnost Rosatom Central Europe má pobočky na Slovensku a v Maďarsku.
František ŠVRČEK náměstek generálního ředitele pro strategii výroby, Veolia Energie ČR, a.s.
Je absolventem Vysoké školy báňské – Technické univerzity, fakulty strojní. Titul MBA získal na Sheffield Hallam University. V energetice pracuje celý svůj profesní život. Praxi zahájil ještě na škole jako pomvěd, následně působil v technických funkcích v Hutních montážích a Kotlárně Vítkovice, kde se podílel na řešení technologických otázek týkajících se PVE Čierný Váh, EMĚ III či jaderných elektráren. V roce 1991 nastoupil na pozici hlavního inženýra pro provoz a údržbu v Teplárně Přerov. V letech 1991 až 1999 postupně působil ve funkci ředitele Teplárny Přerov, Elektrárny Třebovice a Teplárny Ostrava. Následně pracoval na pozici náměstka ředitele divize Ostrava, Dalkia Morava, a.s., výkonného ředitele Zásobování teplem Ostrava, a.s. a náměstka ředitele pro výrobu, Dalkia Česká republika, a.s. V letech 2009 – 2010 byl ředitelem společnosti AmpluServis, a.s., kde je nyní předsedou správní rady a statutárním ředitelem.
Pavel ŠOLC náměstek ministra průmyslu a obchodu ČR
V roce 1986 absolvoval ČVUT, obor ekonomie energetiky a v roce 1992 University of Pennsylvania, obor modelování energetických systémů. začal pracovat jako výzkumník ve ŠKODA Praha na vývoji nových generací konvenčních a jaderných elektráren. V roce 1993 zahájil svoji kariéru v oblasti modelování energetických systémů, tvorby pravidel trhu s elektřinou a rozvoje dlouhodobých energetických strategií, původně v ČEZ, a.s. (vedoucí oddělení strategického plánování a analýz) a poté v ČEPS, a.s. (ředitel obchodu a ředitel strategie). Jeho práce se v uvedeném období soustředila na cost/benefit analýzy nových projektů, analýzy provozu, studie vlivu liberalizace na zdrojovou základnu energetiky, analýzu a tvorbu trhu s podpůrnými službami, cenotvorby trhu s odchylkami a na legislativní rámec energetiky v ČR, na Slovensku a v sousedících zemích. Byl rovněž odpovědný za dlouhodobou strategii ČEPS, a.s., v rámci otevřeného trhu s elektřinou. V období tzv. úřednické vlády (05/2009 - 06/2010) působil jako vedoucí poradců ministra průmyslu a obchodu ČR, poté se vrátil ke své původní práci ředitele strategie ČEPS, a.s. Od května 2012 je náměstkem ministra průmyslu a obchodu se zaměřením na energetiku.
Mirek TOPOLÁNEK předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR
Absolvoval strojní fakultu VUT v Brně a kurs Správa korporací v Manažerském centru v Čelákovicích. Profesní kariéru zahájil jako projektant v podniku Automatizace a mechanizace OKD Ostrava, později jako vedoucí projektant v Energoprojektu Praha, závod Ostrava. Poté působil ve VAE a. s., postupně jako výkonný ředitel, generální ředitel a předseda představenstva.
V roce 1996 byl zvolen senátorem Parlamentu ČR, kde působil po dvě funkční období (do roku 2004). V Senátu zastával řadu funkcí, byl předsedou senátního klubu ODS (1998–2002), členem i místopředsedou výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu, členem organizačního výboru a předsedou podvýboru pro energetiku, mezi roky 2002–2004 zastával funkci místopředsedy Senátu. V letech 2000–2002 byl stínovým ministrem průmyslu a obchodu, poté předsedou stínové vlády ODS. Od roku 2002 do jara 2010 byl předsedou ODS. V roce 2006 vedl ODS do vítězných voleb do Sněmovny PČR, stal se poslancem a následně byl jmenován premiérem vlády ČR. Jako premiér prosadil vznik Evropského jaderného fóra Praha/Bratislava i zahájení EIA na bloky 3&4 ETE. V průběhu českého předsednictví EU (2009) byl předsedou Evropské Rady, aktivně řešil plynovou krizi a pořádal 1th Southern Corridor Summit. Koaliční vládu vedl do dubna 2009. Po odchodu z vysoké politiky se věnuje konzultační a pedagogické činnosti. Je generálním ředitelem společnosti VAE CONTROLS Group, jednatelem EECC (European Engineering Construction Company) a členem Správní rady VŠB-TU. V září 2011 byl zvolen předsedou výkonné rady Teplárenského sdružení ČR.
Pavel ZÁMYSLICKÝ ředitel odboru energetiky a ochrany klimatu, Ministerstvo životního prostředí
Vystudoval silnoproudou elektrotechniku a energetiku na Fakultě elektrotechniky a informatiky VUT v Brně a následně ekonomiku a řízení energetiky na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze, kde v současné době pokračuje v doktorském studiu. Od roku 2004 pracoval v České informační agentuře životního prostředí (CENIA), kde se zabýval ekonomikou životního prostředí. V roce 2005 nastoupil na Ministerstvo životního prostředí ČR do odboru změny klimatu, kde od roku 2007 zastává funkci ředitele. V roce 2009 v rámci českého předsednictví EU předsedal pracovní skupině EU pro mezinárodní otázky životního prostředí (WPIEI – Climate Change). Mimo to se rovněž věnuje problematice obchodování s emisemi a to jak v EU ETS (Emission Trading System), tak i v rámci Kjótského protokolu – např. obchodování s jednotkami AAU. Od roku 2011 spadá do agendy jím řízeného odboru i energetika a odbor byl nově transformován na odbor energetiky a ochrany klimatu.